O rasie

Koty rasy Ragdoll, zostały zarejestrowane jako koty rasowe na początku 1960 roku. To koty, które z roku na rok zdobywają coraz więcej sympatyków, głównie za sprawą swojego uroczemu wyglądowi. Są łagodne, wyjątkowo spokojne. a także towarzyskie. Posiadają niemal psie oddanie dla swojego opiekuna, nazywany jest „puppycat” 

Ragdolle posiadają jedwabiste, puszyste i półdługie futerko, mają trzy główne typu umaszczeń:

bicolor – który ma ciemniejsze punkty w kształcie odwróconej litery V na czole, brzuchu i łapach,  

mitted to umaszczenie, w którym stopy są białe, tak samo jak podbródek 

point – z jasnym kolorem ciała i kontrastywnym ciemniejszym kolorem na kończynach i uszach.

Występujące w tych kombinacjach kolory to niebieski (blue), czekoladowy (Seal), liliowy (lilac), czerwony (red) i kremowy (cream).

 

Mają przepiękne hipnotyzujące, szafirowo-niebieskie oczy. Ich elegancki wygląd, proporcjonalna sylwetka, mocna budowa stwarzają wrażenie eleganci i szyku. Są one co do zasady spokojne, uczuciowe i kochające człowieka,  delikatne i chętne do zabawy oraz do pieszczot. Potrafią być wspaniałymi przyjaciółmi również i dla dzieci. Świetnie odnajdują się w nowym otoczeniu, potrafią dostosować się do osobowości człowieka. Z reguły dobrze dogadują się z innych kotami oraz psami. Ragdoll potocznie zwany jest również „pies w kociej skórze”, podąża bowiem za człowiekiem jak pies, a nawet może nauczyć się chodzić na smyczy czy aportowania.

 

Koty zwykle znane są z wspinania się na meble, półki, drzewa, ogólnie wszystko co jest wysoko. Ragdolle tymczasem wolą poziom podłogi, ewentualnie kanapy, krzesła lub niższego drapaka. Nie lubią być wysoko – wolą takie miejsca, które zapewniają im kontakt z ludźmi – oczywiście na kolanach.  Dla Ragdolli  preferowane są niższe drapaki ok 120cm jednak o bardzo mocnej budowie i stabilne. Kocięta Ragdoll gwałtownie rosną. Dlatego kociakom należy podawać dobre jakościowo jedzenie. Kocięta mają dużą potrzebę jedzenia, jedzą mało ale często, zwykle przez całą dobę. Koty tej rasy dorostają do swoich prawidłowych rozmiarów zwykle w wieku ok 2-3 lat– od tego czasu trzeba racjonować im pokarm, aby zapobiec ich tyciu.

Pielęgnacja sierści Ragdolli jest mało wymagająca, ale należy o nią regularnie  dbać, czesanie grzebieniem oraz szczotką  raz – dwa razy na tydzień, pozwoli utrzymać futro w dobrej kondycji. Przyzwyczajone do czesania od kocięcia, jak każdy kot będzie się z tego cieszył. Dzięki codziennej pielęgnacji unikniemy kołtunienia sierści i trudności w rozczesywaniu splątanych włosów. 

Ragdolle mają tendencje do gubienia sierści, jednak regularne wyczesywanie futerka zmniejszy uciążliwość zostawiania sierści na naszych ubraniach czy meblach.

Matowa i rzadka sierść zwykle świadczy o słabym stanie kota i prawdopodobnie toczącej się chorobie. 

Długość życia zdrowego kota wynosi około 15 lat. Rekordzista Rags, dożył ponad 19 lat.Ragdolle najczęściej ważą między 6-9 kilogramów, kotki są nieco lżejsze – zdrowe ważą między 3-6 kilogramów.